خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

سیستم آموزشی تربیت کننده ابوعلی سینا

  هرچند شاید شواهدی نشان از درستی برداشت شما از تاریخ و یا فلسفه و یا پیشرفت و توسعه در اقوال و اذهان و نگرش و اندیشه باشد. نکته مهم اینجاست که قیاس دو برحه و قیاس ما با غرب بخصوص در وضعیت کنونی مخرب و گاه خطرناک است.دلایلی در نقد این قیاس می آورم:

  1- ظهور بیکن و دانشمندان معاصرش اغاز دوره ای در غرب بود که ما اکنون مشابه دوران قرون وسطی نیستیم.

  2-قرون وسطی و رنسانس واقعیت اجتماعی اروپاست ولی ما قرون وسطی در جهان اسلام نداریم .شاید در بازه خاصی از زمان پا به پای آنها پیشرفت نکرده ایم . به ا ین می ماند که فردی یک روز ثروتمند بوده و با یک اتفاق فقیر شده و دوباره می خواهد خودرا به روزگار قدیم برگرداند یا دونفر رقیب ورزشی یکی برنده می شود آن یکی دوم.

  3-به جای حرف های یاس آور بنیادهای فکری خودرا اصلاح کنیم با پتانسیل بسیار قوی و در صورت بکار گیری کارآمد نیروی انسانی گامهای اساسی برداریم .

  در تولید علم و رشد تولید علمی سرعت خوبی کسب کرده ایم ،دانشمندان بزرگی تربیت کرده ایم یا ریشه شان را ازما دارند. ما مسلمانیم ،دین ما دین علم و اندیشه و قرائت زیباترین بیان است ،سفسطه بوده ،کج اندیشی بوده ،موانع و پرده ها و مشکلات بوده ولی اشعه نوری که محمد (ص)مبدا آن می باشددر دل و دنیای ما همچنان می تابد.

  4-برخی با این استدلال ها فورا دین را متهم یا مقصر قلمداد می کنند در حالی که کلیسا در قرون وسطی مبنای کارش دین نبود سلطه بود و استثمار و به بند کشیدن اندیشه ها . دین محمد به اندیشه فرا می خواند اندیشه را در بند نمی کشد. ما تابع فقه جعفری هستیم جعفر صادق نوری است که از عمق تاریخ تابیده و مارا منور کرده است. علی باب علم است و مرید علی نمی تواند تخطئه کننده علم باشد. بروید ببینید کجا سیستم آموزشی اسلاف ما در دنیای اسلام بحث و نقد و پیشرفت را منع کرده است. فقهای دنیای اسلام بخصوص شیعه با چه پتانسیل علمی و کلامی و فلسفی پرورش می یابند. بازده حوزه های علمیه و سیستم های آموزشی علمای اسلام را ملاحظه کنیدبسیار محیر العقول است.

  رئیس مذهب جعفری کلمه فقه را وارد واژه ها کرده و فقیه و محقق چراغ راه و بیرون آورنده اروپا از جهل و ظلمت بود. همیشه عرض کرده ام باید ببینیم کدام سیستم کار آمد آموزشی 1000سال پیش روستا زاده ای را در آسیای میانه (ابوعلی سینا)در کمتر از ده سال تبدیل به بزرگترین دانشمند اعصار وقرون کرد؟

  این یعنی اسلام و بر کارایی های آن باید تکیه کنیم و به جای خودباختگی به خود باوری برسیم.

                      عام نادان پریشان روزگار               به زدانشمند نا پرهیزگار

                 آن زکوری رفت و در چاه اوفتاد              وین دو چشمش بود و در چاه اوفتاد

  قطع ظهری اثنان .......


  این مطلب تا کنون 25 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : کرده ,اسلام ,قرون ,بوده ,وسطی ,آموزشی ,قرون وسطی ,دنیای اسلام ,
  سیستم آموزشی تربیت کننده ابوعلی سینا

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر